Tematické dny pro studenty doktorandského studia i další zájemce, kteří se chtějí seznámit s nabízenými tématy (viz níže) nebo si chtějí své znalosti v daných oblastech prohloubit.
Doktorandské dny jsou realizovány "vzdáleně". Jednotlivé bloky jsou online přenášeny přes MS Teams.
Doktorandské dny svým obsahovým zaměřením vychází z kurzu pro doktorandy “Informace pro vědu a výzkum”.
Více informací
V rámci jednotlivých bloků získáte v jednu chvíli a na jednom místě ucelený přehled o vybrané problematice a co se k tomu vše vztahuje. Budete se moci zeptat na to, co vás zajímá. Oblastem, které se ukáží pro posluchače nejasné, problematické či více zajímavé, se lze věnovat více.
Naším záměrem je poskytnout soubor informací, rad a dovedností, které by účastníkům usnadnily práci jakožto budoucím vědeckým pracovníkům, a především jakožto budoucm autorům odborných publikací: na cestě od vyhledávání informačních zdrojů a získávání informací, přes jejich hodnocení, organizaci až po využití při publikování v odborných časopisech a následném vykazování jejich publikační činnosti.
Dopolední blok je většinou věnován základnímu seznámení s daným tématem. Odpodelní blok se zaměřuje už na vybraná specifická témata (v mnoha případech navazujícím na základní znalosti z dopoledního bloku), nebo zajímavostem a novinkám v dané tematické oblasti.
Na co se můžete těšit:
20. 2. Patenty a transfer technologií
Základní informace
Patenty a transfer technologií
20. 2. 2025
09:00-12:00 Dopolední část – Průmyslová ochrana a patenty: Co byste měli vědět
13:00-15:00 Odpolední část – Komercializace: Jak převést inovace do praxe
Pro vědce je důležité znát možnosti, jak ochránit výsledky své práce. Jednou z cest je patentová ochrana (obzvláště v technických oborech). To sebou přináší potřebu vyznat se v principech ochrany průmyslového vlastnictví a v možnostech jejího praktického využití v akademické i průmyslové sféře. Vědět, jak fungují patenty, jak je hledat a číst, jak získat vlastní patent. Mít představu, jak celý proces probíhá od podání přihlášky až po strategické využití patentů v praxi, včetně jejich dopadu na konkurenci.
Další možností, jak uplatnit výsledky akademického výzkumu, je jejich přenesení do komerčního světa. Pro lepší orientaci v této problematice je dobré mít představu, jaké jsou hlavní kroky technologického transferu, jaká rizika a příležitosti mohou nastat při uvádění inovací na trh, a být si vědom specifik komercializace na univerzitní půdě.
Odkaz do Teams:
Podrobný program
Podrobný program bude upřesněn.
Registrace na přednášku
13. 3. Citační databáze a hodnocení ve vědě a výzkumu
Základní informace
Citační databáze a hodnocení ve vědě a výzkumu
13. 3. 2025
Tematický blok je zaměřen na citační databáze a jejich praktické využití ve vědecké práci. Citační databáze lze využít k vyhledání relevantní literatury pro své výzkumné téma, k získání přehledu o tom, co se v této oblasti událo, včetně nejnovějších poznatků. Také je můžete použít k vyhledání vhodného časopisu pro publikování svých výsledků bádání. Dozvíte se jaké metriky existují a co říkají o článku či autorovi článku.
Součástí tohoto bloku bude i seznámení s metodikou hodnocení vědy a výzkumu v České republice.
Odkaz do Teams:
Podrobný program
Podrobný program bude upřesněn.
Registrace na přednášku
3. 4. Open Science
Základní informace
Open Science
3. 4. 2025
Otevřený přístup (Open Access, OA) znamená bezplatný neomezený online přístup k vědecké literatuře a k odborným informacím, zejména k plným textům vědeckých článků publikovaných v recenzovaných časopisech, k monografiím, konferenčním publikacím a dalším zajímavým a i cenným informačním zdrojům.
Co tento relativně stále nový trend ve vědeckém publikování způsobuje - jaký je jeho přínos i jaká s sebou přináší negativa, bude obsahem tohoto bloku. Poskytneme vám kompletního průvodce Open Access publikováním a také se dotkneme oblasti FAIR dat.
Odkaz do Teams:
Podrobný program
Podrobný program bude upřesněn.
Registrace na přednášku
-->
24. 4. Vědecké publikování
Vědecké publikování
Vědecké publikování
24. 4. 2025
09:00-12:00 Dopolední část – základní informace
13:00-15:00 Odpolední část – nadstavbové informace a zajímavosti
Tento blok je v režii redakce našeho univerzitního recenzovaného časopisu Acta Polytechnica. Její pracovníci vás provedou procesem tvorby odborného článku: jak jej napsat, co zde uvádět, jaká by měla být jeho struktura, jak je to s odbornou angličtinou aj. Poví vám, jak probíhá recenzní řízení, jak se hodnotí kvalita vědeckého textu. Bude se (opět) řešit otázka publikační etiky a autorského práva. Seznámí vás s publikačními standardy a systémy pro vědecké publikování (OJS).
Odkaz do Teams:
Podrobný program
Podrobný program bude upřesněn.
Registrace na přednášku
Již proběhlo:
7. 11. Informační zdroje
Základní informace
Informační zdroje: cesta k odborným informacím
7. 11. 2024
09:00-12:00 Dopolední část – základní informace
13:00-15:00 Odpolední část – nadstavbové informace a zajímavosti
Na začátku každé vědecké práce by mělo být samozřejmostí mít přehled o stavu řešení dané problematiky. Vědět, kdo se zrovna tímto úkolem zabývá, jakým způsobem jej řeší, v jaké fázi se daná řešení nachází. V tom vám velmi usnadní práci, budete-li se orientovat a znát různé informační zdroje a budete-li umět efektivně v těchto zdrojích vyhledávat a budete vědět, jak se dostat k plným textům, když nejsou k dispozici přímo online.
Podrobný program
09:00-09:20 Úvod
09:20-10:50 Průvodce vyhledáváním: krok za krokem k relevantním zdrojům
10:50-11:00 Přestávka
11:00-12:00 Prakticky s informačním profesionálem (doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D.)
12:00-13:00 Pauza
13:00-14:00 Jak se dělá patentová rešerše na stav techniky - state of the art (Mgr. Hana Churáčková, Ph.D., ÚPV)
14:00-15:00 Zkušenosti vysokoškolských knihovníků: diskuze
5. 12. Autorské právo
Autorské právo
Autorské právo
5. 12. 2024
09:00-12:00 Dopolední část – základní informace
13:00-15:00 Odpolední část – nadstavbové informace a zajímavosti
V průběhu své práce se vědci nejednou potýkají s problematikou autorského práva. Na jedné straně užívají autorská díla jiných autorů (texty, obrázky aj.), na straně druhé se sami stávají autory, jakmile vytvoří dílo splňující znaky díla autorského. Je důležité se v této problematice orientovat, protože mnohdy je na vědci rozhodnout, jestli a jak např. bude pracovat s autorskými díly na/z internetu, při publikování v režimu Open Access, při výuce aj.
Oblast autorskoprávní je také úzce spjatá s problematikou citování, autorské etiky (integrity) a plagiátorství.
Odkaz do Teams:
Podrobný program
09:00-09:15 Úvod – ochrana duševního vlastnictví
09:15-10:15 Autorské právo (O. Korhoň, ÚK)
10:15-10:45 Užití autorských děl (M. Morysková, ÚK)
10:45-11:00 Přestávka
11:00-11:30 Licence Creative Commons (M. Morysková, ÚK)
11:30-12:00 Autorská etika (M. Morysková, ÚK)
12:00-13:00 Pauza
13:00-14:30 AI Act – výklad Nařízení (EU) 2024/1689 & diskuse (O. Korhoň, ÚK)
14:30-15:00 Možnosti citování použití AI nástrojů (M. Morysková, ÚK)
Každý přednáškový den je nahráván. Pokud jste některý z Doktorandských dnů nestihli, můžete si ho poslechnout i zpětně. Stačí se registrovat na jeden z nich a přístupné máte všechny.